• Recent Comments

  Facade Pattern

  “Gang of four”(1) göre aşağıdaki gibi tanımlanmaktadır bu yapı desenimiz.

  Provide a unified interface to a set of interfaces in a subsystem. Facade(2) defines a higher-level interface that makes the subsystem easier to use.” 

  Yaptığımız bir programda ve kodladğımız bir süreçte sürekli aynı şeyleri yapmak zorunda kalıyor ve bunların arasında iletişim açısından bir kopukluk olmaması için hep aynı isimlendirmeye gitmek zorunda kalıyorsak , Gang of Four göre , tasarım yaptığım yapının üzerinde bir üst katman arayüze daha ihtiyacımız bulunmaktadır, ABAP tarafında interface ile bu desenle tasarımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

  Tabi nasıl kullanıcaz diye kafalarda bir soru işareti oluşmuştur , hangi durumlarda bu şablonu kullanmak gibi bir ihtiyaçım bulunmakta , gerekli midir gereksiz midir , fonskiyon ile yapar geçerim . Evet herşeyi yapabilirsiniz , fonskiyon  ile ,performlar ile , case kullanmadan “if” ile ihtiyacınız çözebilirsiniz. Yazının bundan sonrasını da okumadan devam edebilirsiniz .

  Tasarım şablonlarında amaç kolay okunabilir ve kolay yazılabilir bir yapı tasarlamakdır.

  Bir entegrasyon projesindesiniz ve entegre olacağınız sistemler ,farklılık göstermekte kodlama olarak ama süreç ve yapınız aynı işlemlerden oluşmakta, örnek olarak doğrudan borçlandırma ile banka entegrasyonu yapmaktasınız ve işlemleriniz,

  Veriyi topla ve harmanla,

  FTP , SFTP , Servis üzerinden bankaya gönderme

  Sonuçları okuma

  Limit okuma

  gibi 4 ana işlem üzerinden yürümektedir.

  Klasik olarak her banka için ayrı bir if , case ile fonskiyon çağırabilir , her yeni bir banka entegre etmek istediğinizde ,kodunuza girip yeni “if “, ya da birer “case” adımları daha koymanız gerekebilir .

  Ya da ;

  Bir interface tanımlayarak bu işlemlerinizi tanımlayabilir , yapacağınız bir uyarlma ile asıl kod bloğunuzu bozmadan yeni bankalarınızı süreçe çok hızlı entegre edebilirsiniz.

   

  Kod örneği için ;

  https://bitbucket.org/suleymancelik/designpattern/src/c57590b3f88a0a6e474ebeab9b210ae428a52291/zfp_facade_pattern.prog.abap?fileviewer=file-view-default

   

   

  Facade Pattern-3

   

  1.  Yazılım tasarım örüntüleri 1994 tarihinde Tasarım Örüntüleri: Tekrar kullanılabilir Nesneye Yönelik Yazılımın Temelleri (Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software ISBN 0-201-63361-2) adıyla yayınlanan kitap ile yaygınlaşmaya başlamış. Kitabın yazarları Erich GammaRichard HelmRalph Johnson ve John Vlissides bilgisayar bilimleri çevresinde Dörtlü Çeteolarak anılır olmuştur. Dörtlü Çete isimi kitabın isminin uzun olmasından dolayı konuyla ilgili e-postalarda kısaltma yapılarak, yazarları kastederek, kitabın “Dörtlü Çetenin Kitabı” (Book of GoF) olarak anılmasıyla ortaya çıkmıştır. Wikipedia
  2. Fransızca kelime önyüz , yüz ,arayüz
  • Recent Comments