• Recent Comments

  BRF Plus Nedir

  BUSINESS RULE FRAMEWORK Plus (BRF+)

  Genel,

  İlk olarak ABAP programlama dilinin bir parçası olan BRF+, programcılar ve sistem yöneticilerinin her ikisinin de kullanabileceği iş kuralları için çalışma zamanlı ve birleşik modelli teradik, satınalma gibi süreçler için kullanılan bir frameworktur. Farklı  hedef gruplarının gereksinim ve kullanım senaryoları SAP’nin yetkilendirme sistemleri ve kullanıcı arayüz ile ayrı ayrı özelleştirilebilir . Brfplus, opsiyonel versiyon mekanizması ile birlikte gelir.

  Brf+ uygulamaları bir XML dosyası olarak dışa ve içe aktarılabilir. Bu da veri yedeklemenin kolay bir yoludur.

   

  Kullanımı,

  BRF+ bir sistemde belirli kurallar işleyen, olay kontrolü sağlayan çalışma ortamıdır. Siz her olayın kuralı için birer sayı atayabilirsiniz, bu sayede normal bir boolean ifadeyi ve eylemi meydana getirebilirsiniz. Eğer ifade donuş değeri size TRUE değerini döndürüyorsa sistem eylemi yerine getirir ve çalıştırıbilirsiniz. Ayrıca BRF nesnelerini  düzenleyip yapılandırabileceğiniz BRF bakım ortamı içerir. Yönlendirilmiş iş süreç kuralları gibi her iki tekniği de düzenleyebilirsiniz. Bu da  bakım ortamında  sistem çalışma kurallarını   istediğiniz şekilde düzenlemeniz demektir.

  BRF nesne tabanlıdır, güncellemeden bağımsız olması nedeniyle  uygun geliştirme mekanizmaları sunar.

  Uygulama Hususları,

  -Aşağıda izlenen durumlar BRF+ üzerinde uygulanabilir;

  • İlk kez bir uygulamayla Brf’ i entegre etmek isterseniz; Bu durumda ilk olarak SAP’nin Kendi Brf Uygulamalarınızın ilk adımlarını okumanızı önerebiliriz.
  • Hazır Brf uygulamasını geliştirmek isteyebilirsiniz.
  • Uygulamanıza bağlı hazır bir BRF+ o yapılandırmak isteyebilirsiniz.

  Kullanım,

  BRF plus fonskiyonlarınızı ABAP tarafında çağırarak koydunuz rule sonuçlarına erişebilirsiniz. Fonskiyon UUID ile erişebilirsiniz.Java instance bir netweaver kullanmakta iseniz BRM ( Business Rule Management ) kullanabilirsiniz.

  İki platformu aynı anda kullanabilirsiniz , BRM den BRF+ çağırabilirsiniz ya da tam tersi şekilde.

   

  Örnekler,

  Örnek senaryoda güncel bir konudan bahsedersek daha anlaşılır olacaktır diye tahmin ediyorum. Öncelikli olarak karar tablosu oluşturabiliriz , bunun için excel de örnek senaryoları ve durumları koyabiliriz.

  Grup Maç İhtimal Durum
  E İtalya – İrlanda 1 TRUE
  E İtalya – İrlanda 0 TRUE
  E İtalya – İrlanda 2 FALSE
  E Belçika – İsveç 1 TRUE
  E Belçika – İsveç 0 TRUE
  E Belçika – İsveç 2 FALSE
  F Macaristan – Portekiz 1 TRUE
  F Macaristan – Portekiz 0 FALSE
  F Macaristan – Portekiz 2 FALSE

   

   

  Screen Shot 2016-06-23 at 23.45.42

   

  Kullanılabilirlik,

  BRF+ , SAP  NeTWeaver 7.0 paketiyle ilk kez kullanıcılara sunulmuştur. SAP NetWeaver Foundation for Third Party Applications (3.Parti uygulamaları) ‘nın bir parçasıdır.

  • Recent Comments